Sektörün Lokomotifi “Frigo Block Reviewed by Momizat on . [:tr]  İklimlendirme sektörünün Türkiye’de kurumsallaşmasının 1990’lı yıllara dayandığını söyleyen Panel Sistem Soğutma San. ve Tic. AŞ Yönetim Kurulu Başk [:tr]  İklimlendirme sektörünün Türkiye’de kurumsallaşmasının 1990’lı yıllara dayandığını söyleyen Panel Sistem Soğutma San. ve Tic. AŞ Yönetim Kurulu Başk Rating: 0
You Are Here: Home » Soğutma Sistemleri » Sektörün Lokomotifi “Frigo Block

Sektörün Lokomotifi “Frigo Block

[:tr] 

foto4

İklimlendirme sektörünün Türkiye’de kurumsallaşmasının 1990’lı yıllara dayandığını söyleyen Panel Sistem Soğutma San. ve Tic. AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Yılmaz, bugün sektörde 6 bin 500’ün üzerinde faaliyet gösteren firmanın bulunduğunu belirtti. İstihdam edilen kişi sayısının ise 216 binin üzerinde olduğunu kaydeden Yılmaz, “Ancak kayıt dışı faaliyetler dikkate alındığında sektörde toplam 15 bin adet firmanın faaliyet gösterdiği ve 500 bin adet de çalışanın bulunduğu söylenebilir” dedi. Yılmaz, 2014 yılı itibarıyla 4.2 milyar dolar ihracat gerçekleştiren iklimlendirme sektörünün en büyük ihracat pazarları sıralamasında birinci sırada Almanya’nın, ikinci sırada ise İngiltere’nin geldiğini bildirdi. Bu durumun Türkiye’de gelişmiş ülkeler standartlarına uygun ürünler üretildiğinin bir kanıtı olduğunu vurgulayan Yılmaz, dünyanın her yerine ihracat potansiyelimizin bulunduğunu dile getirdi.

Sektörün lokomotifini ihracat potansiyelinin oluşturduğunu kaydeden Yılmaz, şöyle konuştu: “Dünyadaki siyasi gelişmeler, çevre ülkeler ile ülkemiz arasındaki siyasi ilişkiler ihracatımızı doğrudan etkiliyor. İçinde bulunduğumuz şu dönemde Suriye, Irak ve Kuzey Afrika’daki siyasi gelişmeler ayrıca Rusya, Azerbaycan ve Türki cumhuriyetlerdeki ekonomik gelişmeler, sektörümüzü olumsuz yönde etkiliyor. Ancak aynı zamanda savaş halindeki ülkelerde siyasi dengenin sağlanması akabinde oluşacak yeni ihtiyaçlar çok büyük bir pazar anlamını taşıyor. Bu ülkeler ile ilişkilerimizi güçlendirmeli ve oluşacak yeni pazardan pay alabilmeliyiz. Yine İran’ın dünyaya açılması durumunda en büyük ticari pazar payını biz almalıyız. Rusya ve Türki cumhuriyetlerdeki ticari partner rolümüzü geliştirmeliyiz.”

Soğutma Sistemleri

“SEKTÖRÜN BİLGİ VE EĞİTİM DÜZEYİ YÜKSEK”
İklimlendirmenin son derece örgütlü, bilgi birikimi ve eğitim düzeyi yüksek bir sektör olduğunu anlatan Yılmaz, 11 dernek, bir vakıf ve ihracatçı birlikleriyle sektörün gelişime ve büyümeye açık olduğunu söyledi. İstihdam, ihracat ve katma değere katkı sağlayan sektörün, gelişmesinde yabancı ortaklık ve direk yabancı yatırımların etkisinin büyük olduğunu kaydeden Yılmaz, “Bir çok global firma ülkemizde yatırım yapıyor, ülkemizde üretilen katma değeri yüksek ürünleri dünyaya ihraç ediyor” dedi.

 

77

Online Dergi için tıklayın[:en]What is your name[:]

About The Author

Number of Entries : 124

Leave a Comment

© 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Soğutma Firması

Scroll to top