FRIGOBLOCK KÜRESEL PAZARDA ETKİN ROL OYNAYACAK Reviewed by Momizat on . Frigoblock Soğutma Sistemleri San. Tic. A.Ş. ve Frigo Mekanik İnş. Tes. Tahhüt San. ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Levent Aydın, uluslararası arenada daha et Frigoblock Soğutma Sistemleri San. Tic. A.Ş. ve Frigo Mekanik İnş. Tes. Tahhüt San. ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Levent Aydın, uluslararası arenada daha et Rating: 0
You Are Here: Home » Türkçe » FRIGOBLOCK KÜRESEL PAZARDA ETKİN ROL OYNAYACAK

FRIGOBLOCK KÜRESEL PAZARDA ETKİN ROL OYNAYACAK

Frigoblock Soğutma Sistemleri San. Tic. A.Ş. ve Frigo Mekanik İnş. Tes. Tahhüt San. ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Levent Aydın, uluslararası arenada daha etkin rol oynamayı hedeflediklerini belirterek, “Bu konuda birçok yeni pazarda pazarlama çalışmaları yapmaktayız. Bu çalışmalarımıza örnek olarak Afrika pazarlarındaki çalışmalarımızı gösterebiliriz” diyor.

28 yıldır üretimini yaptığınız makineler ve teknolojilerle ülkemiz endüstriyel soğutma sektöründe faaliyetlerini sürdüren Frigoblock Soğutma Sistemleri A.Ş.’yi tanıtarak, pazardaki yeri ve çalışmaları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Frigoblock A.Ş. 1991 yılında kurulmuştur. İlk yıllarda yurt dışı mümessillikleri olan bir mühendislik firması olarak sektöre hizmet vermiş, ilerleyen yıllarda üretim merkezi haline gelmiştir. Frigoblock günümüzde, otomatik sac işleme hattı, boya hattı, elektrik pano üretimi, ısı değiştirici hatları, test üniteleri ve AR-GE merkezi ile endüstriyel soğutma sistemleri üretiminde entegrasyonunu tamamlamış bir üretim merkezi haline gelmiştir. Yurt içinde konusunda lider firmalar arasındaki konumu dışında yurt dışında da yaklaşık 60 ülkeye ihracat yapmaktadır.

Amonyak ve Karbondioksit ile çalışan soğutma sistemleri üretim tesisiniz ve ürün gruplarınızdan söz ederek, gıda endüstrisine sunduğunuz çözümleri anlatır mısınız?

Frigoblock A.Ş. nin Tekirdağ’da 30 bin metrekare arazi içinde 12 bin metrekare kapalı alana sahip üretim tesisi bulunmaktadır. Bu tesislerimizde komple ürün olarak; monoblock, split tip, merkezi sistem soğutma üniteleri ile yarı mamul olarak ısı değiştiriciler ve evaporatörler üretmekteyiz. Ultrasonik nemlendirme cihazlarıyla etilen alma cihazları da üretimimizde bulunan ürünler arasındadır. Endüstriyel soğutma sistemlerinde şu günlerde gündemde olan en önemli konu, sistemlerde kullanılan soğutucu akışkanlar ve bu akışkanların küresel ısınmaya etkisidir. Soğutucu akışkanların küresel ısınmaya etki (GWP Global Warming Potential) katsayılarına baktığımızda; Amonyakın (R717) etkisinin 0, Karbondioksitin (CO2) etkisinin ise 1 olduğunu görüyoruz. Bunların yanında şu anda sektörümüzde en yoğun olarak kullanılan Freon türevi gazların ise küresel ısınmaya etki katsayıları 3 binler civarındadır.

FRICO2 Transkritik Booster soğutma sistemleri, her türlü gıda perakende mağazası için, yüksek verimlilik sağlayan, en yüksek teknik standartlara göre tasarlanmıştır.

Bu durum sebebiyle Freon türevi gazlar kademeli olarak yasaklanmakta ve fiyatları da politik olarak artırılmaktadır. Şu anda Avrupa’da yeni yatırımların hiçbirinde Freon türevi gazlar kullanılmamaktadır. Bu gazlar sadece servis amaçlı kullanılmakta, ancak astronomik fiyatlarla satılmaktadır. Türkiye de kademeli olarak bu düzenlemelere geçmektedir. Firmamızın gıda endüstrisine sunduğu çözümlerin başında, doğal akışkanlar olan amonyak ve karbondioksit ile çalışan soğutma sistemleri geliyor. Bugün artık çok büyük kapasiteli tesislerde bile projelerimizi doğal akışkanlar kullanarak gerçekleştiriyoruz.

“Gıda devleriyle güçlü projelere imza atıyoruz”

Firma olarak gıda endüstrisine yönelik olarak yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştirdiğiniz bazı önemli projelerinizden söz edebilir misiniz?

Bu soruya üretim firmamız olan Frigoblock ve uygulama firmamız olan Frigo Mekanik firmalarını bünyesinde bulunduran Frigo Group olarak cevaplandıracağım. Ülkemizde sektörümüzün lider firmalarının içinde olmamız doğal olarak gıda sektöründe de lider firmalara hizmet etmemize olanak tanımaktadır. Dondurma sektöründe Algida, süt sektöründe Danone, et sektöründe Et
ve Süt Kurumları, muz sektöründe Vemey, tavuk sektöründe Erpiliç, unlu mamuller sektöründe UNO hizmet verdiğimiz kurumlar arasındadır. Yurt dışında da önemli projeler  gerçekleştirmekteyiz. Özbekistan’da 20 bin ton kapasiteli sebze-meyve tesisi, Fas’taki donmuş parmak patates tesisi, Libya’daki muz sarartma tesisi, Katar’daki tavuk kesimhanesi, Rusya’daki gıda lojistik merkezi son dönemlerde gerçekleştirdiğimiz ve gerçekleştirmekte olduğumuz önemli projeler arasındadır.

Frigoblock Çevre Dostu Evaporatorleri

 

Gıda güvenliği için soğuk depolarda dikkat edilmesi gerekenler hususlar nelerdir?

Soğuk deponun başarılı olması için doğru projenin oluşturulması ve doğru uygulama firması seçimi gerekir. Projenin doğru hazırlanması zaten başarının yarısını oluşturur. Uygulama firmasının da doğru seçimi durumunda başarı kaçınılmaz olacaktır. Konunun detayına inilirse gıda güvenliği açısından; kullanılan izolasyon malzemelerinin özellikleri, kapıların sızdırmazlığı, soğutucu akışkan seçimi, oda içindeki nem ve temiz hava fonksiyonları, etilen kontrolü, evaporatördeki hava hızı, üfleme sıcaklığı gibi fonksiyonların tamamının depolanacak ürüne göre doğru seçilmesi ve uygulanması şarttır. Bu seçim ve uygulamaları da ancak konunun uzmanı olan firmalar gerçekleştirebilir.

Sorunuzun ikinci kısmının tanımı, sizin de ifade ettiğiniz gibi “soğuk zincir”dir. Zincir tanımının özelliği, zincirin halkalarından birinin uygunsuz olmasının, komple zincirin uygunsuz olacağını belirtmek içindir. Konu olan soğuk zincirin halkalarını; ürün toplama merkezlerindeki ön soğutma ve soğuk depolama şartları, yıkama-boylama-paketleme gibi prosesler, tüketim noktalarına kadar ihtiyaç olan soğuk nakliye, tüketim noktalarındaki ara depolama ve teşhir alanlarındaki soğuk teşhir üniteleri oluşturur. Bu halkaların tümünün tekniğine uygun olarak uygulanması durumunda soğuk zincirin başarılı olarak uygulandığını söylemek mümkün olacaktır.

Doğru soğutma firmasının seçimi…

 

Gıda firmalarının soğuk hava sistemlerini ve soğutma firmalarını seçerken nelere dikkat etmesi gerekiyor?

Öncelikle yapılacak işin projeler ve şartnamelerle tanımlanması gerekir. Soğutma firmasını seçerken söz konusu işin yapımına talip olacak firmaların yeterliliği ölçülmeli ve yeterliliği onaylanan firmalardan teklifler alınmalıdır. Bu yeterlilik; üretim kapasitesi, mühendislik yeterliliği, kadro, iş makine ve ekipmanları, tecrübe, finansal kaynaklar gibi muhtelif konular için ayrı ayrı yapılmalıdır. Soğutma sisteminin seçiminde gerekli kriterler; ilk yatırım maliyeti, enerji tüketimi, servis ve yedek parça maliyeti, çevreye etkileri, depolanacak ürün için oluşturulacak riskler sayılabilir. Eğer bu kriterlerin tümü değerlendirilmez ve sadece ilk yatırım maliyeti değerlendirmeye alınır ise, zaman içinde çok yüksek maliyetlerle karşı karşıya gelindiği görülecektir.

“Soğutma sektörümüz dünyayla rekabet edebilir seviyede”

Türkiye’de endüstriyel soğutma sektörünün bugünkü durumunu değerlendirebilir misiniz?

Türkiye’deki endüstriyel soğutma sektörü firmalarımız, dünyanın her bölgesinde projeler üstlenmekte ve son derece başarılı sonuçlar almaktadırlar. Öncelikle bizim üretim, mühendislik, uygulama konularında gelişmiş ülkelerin firmalarıyla rahatlıkla mücadele edebildiğimizi ifade etmek isterim. Uluslararası pazarlarda en büyük dezavantajımız ülke imajımızın henüz istediğimiz ölçüde yükselememiş olmasıdır. Ülkemizdeki projelerde yerli firmalarımızın gerçekleştiremeyeceği bir proje yoktur. Yatırımcı gıda firmaları cephesine baktığımızda ise bazı kurumsal firmalarımızın soğuk depolama yatırımlarına son derece ciddi yaklaştığını ve doğru projelerle yola çıkıldığını görüyoruz. Ancak sektörün büyük bölümünde, ilk yatırım maliyeti baskısı ile doğru proje hazırlanmadığı, doğru firma seçilmediği ve zaman içinde önemli maliyetlerle karşılaştıklarına şahit olmaktayız.

Firma olarak bu yıla ve gelecek döneme ilişkin ajandanızda bulunan yatırım, proje ve hedeflerinizden bahsedebilir misiniz?

Firma olarak yakın gelecekte iki önemli stratejimiz bulunuyor. Bunlardan birincisi, teknolojik gelişmelere uygun yeni nesil soğutma sistemlerine yapmakta olduğumuz yatırımdır. Bu çalışmanın ortasında da karbondioksitli soğutma sistemleri var.

Bu konuda artık AR-GE çalışmalarını tamamlamış ve uygulama aşamasına geçmiş bulunuyoruz. İkinci önemli stratejimiz ise, dünya pazarlarında daha etkin rol oynama hedefimizdir. Bu konuda birçok yeni pazarda pazarlama çalışmaları yapmaktayız. Bu çalışmalarımıza örnek olarak Afrika pazarlarındaki çalışmalarımızı gösterebiliriz.

“Enerji tasarrufu sağlayan teknolojiler revaçta”

Depolama ve soğutma alanında dünyadaki son gelişmeler ve teknolojileri bizimle paylaşabilir misiniz?

En önemli gelişmenin soğutucu akışkanlar tarafındaki yenilikler olduğunu söyleyebilirim. İkinci sorunuzda konuya değinmiştim, artık yeni yapılacak bir soğuk depo yatırımında amonyak, karbondioksit ve propan gibi doğal soğutucu akışkanları kullanma dışında bir seçenek gözükmemektedir. Freon akışkanlar ile planlanacak soğuk depo yatırımlarının ilerdeki dönemlerde büyük maliyetler oluşturacağını söyleyebiliriz. Diğer taraftan enerji maliyetlerinin sürekli yükseldiği bir dünyada, enerji tasarrufuna yönelik çalışmalar çok büyük önem taşıyor. Endüstriyel soğuk depolarda enerji maliyeti en büyük maliyet olarak karşımıza çıkıyor. Bu maliyeti azaltacak teknolojileri kullanmak gerekiyor. Daha önce standart olarak kabul edilen fire miktarları artık yatırımcının kabul sınırlarının dışında kalıyor. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte birçok gıda maddesinin daha iyi koşullarda muhafaza edilmesi ve raf ömürlerinin artırılması konusunda yeni ürün ve teknolojiler mevcuttur. Bu seçeneklerin değerlendirilmesi gerekir.

About The Author

Number of Entries : 124

Leave a Comment

© 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Soğutma Firması

Scroll to top