İklimlendirme Sektörünün Afrika Çıkarması Başladı Reviewed by Momizat on . İSİB tarafından çalışmalarına birkaç ay önce başlanan Afrika ülkeleriyle ilgili projenin detaylarına ilişkin açıklamalarda bulunan Frigoblock ve İSİB Yönetim Ku İSİB tarafından çalışmalarına birkaç ay önce başlanan Afrika ülkeleriyle ilgili projenin detaylarına ilişkin açıklamalarda bulunan Frigoblock ve İSİB Yönetim Ku Rating: 0
You Are Here: Home » Türkçe » İklimlendirme Sektörünün Afrika Çıkarması Başladı

İklimlendirme Sektörünün Afrika Çıkarması Başladı

İSİB tarafından çalışmalarına birkaç ay önce başlanan Afrika ülkeleriyle ilgili projenin detaylarına ilişkin açıklamalarda bulunan Frigoblock ve İSİB Yönetim Kurulu Üyesi Levent Aydın, iklimlendirme sektörünün Afrika çıkarması ile ilgili şu bilgilendirmelerde bulundu: “Geçtiğimiz günlerde ilgili bakanlık tarafından yapılan açıklamayla Türkiye tanıtım grubu oluşturuldu. İhracatçı birlikleri de bir proje oluşturulması durumunda bütçe verilebileceğini belirtti. Biz de İSİB olarak bir proje hazırladık. Afrika’da, Asya Pasifik Bölgesinde ve Güney Amerika’da 13 ülkeyi kapsayan bir program oluşturduk. Bu programın amacı; karşılıklı bilgilendirmelerde bulunmak, eğitim vermek ve ticari faaliyetlere ilişkin ilişkileri geliştirmek. Bunların birincisini 23 – 24 Ekim’de Tanzanya’da yapıldı. Etkinlikte toplam 30 firmadan 44 katılımcı yer aldı. Bunun yanında, 22 ayrı firmamız orada sunum yaptı. Buradaki temel prensip; firmaların kendilerini değil, bir faydayı, bir ürünü ya da bir teknolojiyi anlatmasıydı. Tabii ki sunumları esnasında logoları kullanıldı ancak firmaya ilişkin rakamsal bilgilere veya tanıtımlara yer verilmedi.”

 

Levent Aydın: “Bu sene  Tanzanya ile sadece tek ülke  yaptık. Ancak 2019’da 4 ayrı  Afrika ülkesine daha gideceğiz”

Bu projenin 3 senelik olduğunu ve 1. yılın tamamlanmak üzere olduğunu belirten Levent Aydın, şöyle devam etti: “Bu sene Tanzanya ile sadece tek ülke yaptık. Ancak 2019’da 4 ayrı Afrika ülkesine daha gideceğiz. Bu sene düzenlediğimiz Tanzanya organizasyonunun bir güzel tarafı da kendi sektörümüzün paydaşları olan mekanik müteahhitlerle, projecilerin de bu kapsama dahil edilmesiydi. 6 tane mekanik müteahhit, 6 tane de projeci ve tasarımcı firmamız vardı. Darüsselam’da 5 yıldızlı bir otelde, 3 ayrı salon kiralandı. Bu salonların biri eğitim, biri B2B görüşme, biri de ürün teşhir salonuydu. 2 günlük eğitim programının birinci gününün akşamı ise büyükelçimizin kendi konutunda misafir olduk. Yaklaşık 200 kişilik bir gala yemeği düzenlendi. Oradaki davetiyeler de Türkiye Cumhuriyeti adına gönderildi. Çünkü büyük elçi, orada Cumhurbaşkanını temsil ediyor. Bu ilk etkinliğimiz beklentilerimizin de üzerinde talep görerek, iki günde toplamda 275 Tanzanyalı firma ağırlandı. Bu ziyaretçilerle yapılan ikili görüşmelerin sayısı ise 1000’in üzerinde oldu. Fuarlar ve firma ziyaretleri için daha önce bu ülkelere gitmiştik ama eğitim amaçlı böyle bir organizasyon hiç olmamıştı. Programa başlamadan önce ben Tanzanya’ya gittim ve orada bizimle muhatap olan dernekler ve yatırımcı kuruluşlarla görüştüm. Hepsinin onayı ile bu organizasyonu düzenledik.”

 

“Bu organizasyona katılmak  isteyen firmaların arasında  seçim yaparken, o bölgedeki  ihtiyaçları da göz önünde  bulundurduk”

Katılımcı olan firmaları belirlerken dikkat ettikleri noktalara ilişkin açıklamalar da yapan Levent Aydın, “Bu organizasyona katılmak isteyen firmaların arasında seçim yaparken, o bölgedeki ihtiyaçları da göz önünde bulundurduk. Örneğin; orada çok fazla miktarda mango üretiliyor ancak bunu değerlendiremiyorlar. Bunu nasıl değerlendirebileceklerini sordular. Biz de bizim ihracatçı birliğimize üye olmayan başka bir firmayı da yanımızda götürdük. Bu firma orada mangonun işlenmesi ve toz haline getirilmesiyle ilgili bir proses anlattı. Başka bir görüşmemizde sulama ile ilgili bir talep geldi. Bu anlamda da iklimlendirme sektörünün bir parçası olan pompa firmalarından birini sulamayı anlatması adına yanımızda götürdük. Bu örneklerdeki gibi toplam 22 tane sunum yaptık. Önümüzdeki sene ise Gana, Nijerya, Cezayir ve Etiyopya’ya ilişkin organizasyonlarımız olacak” dedi.

“Türkiye iklimlendirme  sanayisinin Tanzanya’ya  gittiğini tam manasıyla  duyurduk”

Levent Aydın katılım bedelleri ve diğer önemli noktalarla ilgili de şu ifadelere yer verdi: “Tanzanya organizasyonunda katılımcı firmalarda sadece 680 dolarlık bir katılım bedeli talep ettik. Normal şartlarda bu tutar sadece uçak bileti ücretini bile karşılamaz. Bu organizasyon düzenlenmeden 15 gün öncesinde gazete ilanlarımız ve sokak reklamlarımız yayınlanmaya başladı. Yani Türkiye iklimlendirme sanayisinin Tanzanya’ya gittiğini tam manasıyla duyurduk. Bunun dışında yönetim kurulumuz tarafından kabul gören ve çalışmalarına başlanan ikinci bir programımız daha var. Dünyadaki ekonomik gelişmelere baktığımızda, Afrika’nın çok güçlü bir şekilde karşımıza çıktığını görüyoruz. Çünkü yatırım yapılabilecek çok fazla iş kolu var. Bu sebeple biz de Afrika’yı odak noktamız olarak aldık. Hedefimizde 10 milyonun üzerinde nüfusa sahip 30 ülke var. Bu 30 ülkedeki nüfus, kişi başına düşen milli gelir, THY’nın direkt uçuş imkanı, vize isteyip istemediği gibi konuların yanı sıra son 2 senelik dilimde Türkiye’den ve dünyadan ne kadar iklimlendirme ürünü aldığı ve bunun artış/azalış trendine göre araştırmalar yaptık. Bunların hepsini yan yana koyarak bir puanlama yaptık ve ülke sırala-ması belirledik. İlk 15 ülkemiz ortaya çıktı. Şimdi bu 15 ülkedeki sektörümü-zü ilgilendiren fuarları belirleyeceğiz. Normalde iklimlendirme sektörünün tamamını ilgilendiren HVAC-R fuarları var ancak bu ülkelerin hepsinde böyle fuarlar düzenlenmesi mümkün değil. Bu sebeple bu ülkelere gidebilmek için ma-kine veya sanayi fuarları gibi sektörümüzün bir bölümünü ilgilendiren fuarlara da konsantre olduk. Bir fuar stand alanı modülü oluşturduk. 144 metrekarelik bir alan alıyoruz. Bu alanda 8 firmamız bulunacak. Bu alanın ortasında da İSİB’in 36 metrekarelik bir alanı olacak. Burası yeme-içme veya sohbet için kullanılacak alan olarak kullanılacak. 2019 yılının şubat ayında başlıyoruz. Bu organizasyonları da yine İSİB üstlenecek ve firmalarımızda çok düşük bütçeler talep edilecek. Firmalarımızı yeni pazarlara taşımaya devam edeceğiz.”

 

About The Author

Number of Entries : 124

Leave a Comment

© 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Soğutma Firması

Scroll to top